Czym zajmuje się fundacja dla dzieci?

Fundacja dla dzieci, to wielokierunkowa pomoc dzieciom potrzebującym, a także ich rodzicom.

Fundacja dla dzieci między innymi opracowuje programy edukacyjne, ochrony socjalnej i promocji praw dziecka, zdobywając uznaną w danym kraju wiedzę, nierzadko przejmując i rozwijając projekty organizacji jako przykłady dobrych praktyk. Bardzo często bezpośrednim celem jest niesienie pomocy doraźnej dzieciom z domów dziecka znajdujących się w dramatycznej sytuacji. Fundacja dla dzieci jest pionierem w zapewnianiu praw najsłabszych dzieci. Bardzo często powołuje pierwsze służby zapobiegające porzuceniu dzieci, wspierające porzucone dzieci z HIV/AIDS w systemie rodzinnym, poprawiające jakość życia w domach dziecka, chroniące dzieci ulicy, wspierające dzieci będące ofiarami wykorzystywania seksualnego lub handlu ludźmi. Fundacje dla dzieci skupiają się przy Save the Children, największej na świecie niezależnej organizacji promującej prawa dzieci, która liczy 30 członków i prowadzi programy w ponad 120 krajach. 

Główny cel prawa dziecka

Fundacja dla dzieci za główny cel obiera sobie prawa dziecka. 42 prawa dziecka zapisane w Konwencji o prawach dziecka są ze sobą ściśle powiązane i wszystkie są równie ważne. Dzieciom nie zawsze podobało się miejsce, które obecnie zajmują w społeczeństwie. W całej historii ludzkości idea zapewnienia im ochrony była co najwyżej troską rodziców, a nie celem społeczeństwa i jego instytucji. Uznanie dziecka za pełnię praw człowieka, wobec którego dorośli mają współrzędne obowiązki, zaczyna urzeczywistniać się w XX wieku. Doktor Janusz Korczak (1878-1942), pedagog, pediatra i pisarz, nazywany „wielkim przyjacielem” dzieci, na nowo przemyślał ich wychowanie i status, uznając, że nie są to osoby dopiero kształtujące się, ale kompletne osobowości, które należy traktować z szacunkiem i których opinie należy brać pod uwagę, a ich udział w decyzjach, które ich bezpośrednio dotyczą, ma fundamentalne znaczenie. Pomysł opracowania międzynarodowego dokumentu obejmującego prawa dziecka, niezwykle ważnego w mobilizacji społeczności międzynarodowej, należy do Eglantyne Jebb (1876-1928), założycielki pierwszej organizacji Save the Children w 1919 roku w Londynie. Oburzona konsekwencjami I wojny światowej i rewolucji bolszewickiej w Rosji (we wszystkich krajach Europy tysiące dzieci codziennie umierało z powodu chorób i głodu), Eglantyne Jebb podjęła decyzję o poświęceniu się ratowaniu i poprawie życia dzieci na całym świecie. świat. Dlatego celem było stworzenie silnej organizacji międzynarodowej, zdolnej do interwencji w mniej znanych obszarach, gdzie nie stosowano ochrony dziecka i nie istniała koncepcja praw dziecka. Opracowane wówczas programy miały na celu w szczególności walkę z głodem i udzielanie pomocy medycznej dzieciom. W ten sposób, dzięki wytrwałości i aktywnemu zaangażowaniu, Eglantyne Jebb stworzyła i przyczyniła się do przyjęcia w 1924 r. przez Ligę Narodów (obecnie Organizację Narodów Zjednoczonych) Deklaracji Praw Dziecka, pierwszego międzynarodowego dokumentu, poprzez który społeczność międzynarodowa potwierdziła pilną potrzebę ochrony dzieci przed wykorzystywaniem i zaniedbaniem, zwracając się do państw członkowskich o wzięcie odpowiedzialności i przydzielenie zasobów w tym zakresie. Niniejsza Deklaracja, wraz z jej rozszerzoną formą z 1959 r., stanowi źródła inspiracji wykorzystane przy opracowywaniu Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka z 1989 r. 

Fundacja współpracuje z dorosłymi

Fundacja dla dzieci w swoich celach statutowych bardzo często ma pomoc rodzicom. Fundacja dla dzieci w wyjątkowy sposób przyczynia się do promowania pozytywnej dyscypliny, edukacji rodziców i osób pracujących z dziećmi w zakresie prawidłowej komunikacji z nimi, do zakazu prawa dotyczącego bicia i poniżającego traktowania dzieci, a także, co nie mniej ważne, do zmiany sposobu myślenia opinii publicznej w zakresie praw dziecka. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *